O czym informują oznaczenia literowe na klejach do płytek?

13.09.2022

Przydatność oznaczeń na klejach

Planując remont, zazwyczaj jednym z nieodzownych problemów jest dobór odpowiedniego kleju do płytek. Często zadajemy sobie pytania jaki klej wybrać, czy dany klej nadaje się do tego typu płytek wybranych przez nas bądź czy podłoże, na którym planujemy wykonać naszą prace jest odpowiednie do tego kleju.

 

Z pomocą przychodzą producenci chemii budowlanej, którzy wykorzystują specjalne oznaczenie, które pomaga nam rozwiać problemy z jakimi się borykamy. Zazwyczaj możemy zauważyć oznaczenie na workach producentów tak jak ma to miejsce w przypadku naszej marki Sicher-Bautechnik. Zapraszamy do zapoznania się ze specjalistycznym oznaczeniem.

Oznaczenia na klejach

S1– oznaczenie informuje o odkształcaniu kleju. Odkształcalność oznacza zdolność kleju do przenoszenia ograniczonych odkształceń podłoża oraz mostkowanie różnic rozszerzalności pomiędzy podkładem, a materiałem wykończeniowym. Zadaniem produktów odkształcalnych jest kompensacja napięć, jakie mogą powstawać w posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, na ścianach z płyt G-K, tarasach i schodach zewnętrznych, chłodniach o raz w przypadku gdy okładziny są klejone na płytach OSB

 

C– oznaczenie informuje, że klej został wyprodukowany na bazie cementu.

 

T– oznaczenie informuje o tiksotropijności kleju, czyli zmniejszonym spływie max. 0,5 mm. Klej o takich właściwościach eliminuje obsuwanie się płytek podczas klejenia i charakteryzuje się większą stabilnością.

 

1– kleje normalnie wiążące

 

2– kleje o podwyższonych parametrach

 

F– oznaczenie informuje o szybkim wiązaniu kleju. Sprawdzi się wszędzie tam gdzie, ważny jest czas. Szybki proces dojrzewania (twardnienia) pozwala na fugowanie płytek już po 2-3 godzinach od ich ułożenia. Klej uzyskuje przyczepność ≥ 0,5 N/mm², po czasie nie krótszym niż 24 godziny.

 

E– oznaczenie informuje o wydłużonym czasie otwartym. Klej zachowuje swoje właściwości robocze oraz przyczepność przez 30 minut od rozłożenia na podłożu za pomocą pacy zębatej. Wydłużony czas otwarty przyspiesza pracę umożliwiając rozkładanie zaprawy na większych powierzchniach bez ryzyka utraty właściwości

 

R– oznaczenie informuje, że klej jest klejem reaktywnym

 

D–  oznaczenie informuje, że klej jest klejem depresyjnym

 

Przykłady oznaczeń na workach klejów do płytek Sicher Bautechnik