Remontujesz łazienkę lub wykańczasz taras?

14.07.2017

Nie wiesz jaki klej do płytek wybrać? Sprawdź 7 rzeczy na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie.

Właśnie podjęliście decyzje o wyborze płytek do każdego z pomieszczeń wymarzonego domu.
Nie pozostaje już nic innego jak tylko złożyć zamówienie lub wybrać się do pobliskiej hurtowni czy składu budowlanego. Poszło dość sprawnie.
Jeśli jednak zależy Ci na trwałości podłoża i estetycznym wyglądzie, warto poświęcić jeszcze trochę czasu i zasięgnąć wiedzy na temat dostępnych na rynku zapraw klejowych przed wizytą w sklepie.

Wybierając odpowiedni klej do glazury musisz przede wszystkich określić swoje potrzeby i wymagania w stosunku do produktu. Zrobisz to uwzględniając 8 poniższych zagadnień.

 1. Materiał wykonania płytek.

Pomimo tak ogromnej gamy możliwości wyboru i surowców, najczęściej wybieraną grupą płytek są płytki ceramiczne i gresowe. Coraz większą popularnością cieszą się jednak płytki wykonane z kamienia. Decydując się na płytki na tarasie sporo osób stawia na płytki klinkierowe. Konsumenci zwracają uwagę na cenę za m2 a przede wszystkim na to jak prezentuje się płytka wykonana z danego materiału.

 1. Format i wymiary płytek. 

  Wymiary kafli, które wybieramy do swoich domów zmieniają się wraz z panującymi trendami wnętrzarskimi. W ostatnich latach w domowych aranżacjach królują płytki wielkoformatowe (to takie, których wymiary przekraczają 50 cm). Producenci podążając za potrzebami swoich klientów tworzą płytki przekraczające nawet 120 cm długości. Warto zauważyć, że prócz wymiarów zmienia się także ich kształt – ostatnio bardzo modnym rozwiązaniem są płytkie w kształcie heksagonu.
  Jeśli decydujemy się na płytki o formacie większym niż 30 cm, doskonałym wyborem będzie profesjonalny klej do płytek o wydłużonym czasie otwartym (czasie pracy). Ich aplikacja wymaga niższej konsystencji zaprawy, tak, aby mogła dotrzeć na całą powierzchnię płytki.
  Tego rodzaju kleje do płytek oznaczone są literą E. Dodatkowo, zwiększone parametry wytrzymałościowe i odkształcalne (odkształcenie poprzeczne) oznaczane jest literą S.

 2. Podłoże pod glazurę.
  To wbrew pozorom jeden z istotniejszych czynników wpływający na trwałość glazury. Wybierając najodpowiedniejszą zaprawę klejową należy zwrócić uwagę na podłoże – czy jest równe? W miarę stabilne? Silnie odkształcalne, czy też nie?
  Ściany murowe w stanie surowym czy otynkowane są mało wymagającym podłożem, gdzie w zupełności wystarczy zastosować podstawowe kleje do glazury klasy C1T lub C1TE.
  W przypadku płyt gipsowo-kartonowych, które mają tendencje do odkształcania się w trakcie użytkowania należy zastosować klej wysokoelastyczny (parametry tej klasy klejów charakteryzują się zazwyczaj również zwiększoną przyczepnością). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Podłoga jest wówczas narażona na duże różnice temperatur, które powodują odkształcenia. Warto zdecydować się wówczas na zakup specjalistycznego kleju do płytek o podwyższonych parametrach C2TES.
 3. Miejsce docelowe i warunki. 

  Ujemne temperatury i podwyższona wilgotność miejsca do którego przeznaczone są płytki?
  Wszędzie tam gdzie gres czy płytki narażone będą na działanie niskich i wysokich temperatur sprawdzą się kleje, które sprostają wymaganiom trudnych warunków. Tutaj również sprawdzą się kleje klasy C2, C2TE i C2TES. Jeśli kafelki przeznaczone będą np. do zabudowy ściany brodzika w łazience należy nie tyle zastosować klej o podwyższonej przyczepności, ale i zadbać o właściwą warstwę hydroizolacyjną np. folię w płynie – o jej właściwościach możesz przeczytać tutaj [link do produktów hydroizolacyjnych Sicher].
  Jeśli aplikacja dotyczy miejsca znajdującego się w ciągu komunikacyjnym, takim jak przedpokój, hol czy w przypadku dużych inwestycji klatka schodowa w budynku mieszkalnym lub biurze najlepszą decyzją będzie specjalistyczny klej szybkowiążący, oznaczany literą F. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim czas. Szybki proces twardnienia pozwala na fugowanie płytek nawet po 2-3 godzinach od ich ułożenia.

 4. Orientacja aplikacji. 

Na ścianach warto zastosować kleje o dodatkowej własności – tiksotropii  – czyli obniżonym spływie ( informuje nas o tym oznaczenie literą T).
Zaprawa klejowa o takich właściwościach pozwoli na rozpoczęcie prac montażowych od miejsca podsufitowego w kierunku podłogi, dzięki czemu ewentualne docięcia płytek będą mniej widoczne. Obniżony parametr spływu pozwoli osiągnąć nie tylko w pełni estetyczny wygląd, ale ułatwi też pracę wykonawcy.

 

 1. Nasiąkliwość płytek.

Mała nasiąkliwość płytek zależna jest od kilku czynników, zapewnia ją dodatkowa warstwa szkliwa, impregnat lub mała porowatość struktury. Od nasiąkliwości zależy m.in podatność na przebarwienia materiału. Jeśli wybrany model charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością koniecznym będzie zadbanie o właściwe przygotowanie podłoża i zabezpieczenie płytek dodatkową warstwą impregnatu.

 1. Kolor ma znaczenie.

Sprawa wygląda podobnie jeśli do wykończenia wybraliśmy płytki z marmuru, kamieni syntetycznych czy naturalnych. Białe zaprawy klejowe idealnie sprawdzą się również do mocowania wszystkich jasnych płytek czy jasnej mozaiki.

Podsumowując:
– Aby wybrać odpowiednią zaprawę klejową należy w pierwszej kolejności przemyśleć swoje potrzeby.
– Podejmując decyzję zakupową zwrócić uwagę na widniejące na opakowaniu oznaczenia literowe, które dostarczą dokładnych informacji o parametrach produktu.
– Należy pamiętać, że na trwałość okładzin ogromny wpływ ma nie tylko odpowiedni dobór kleju, ale przede wszystkim SPOSÓB jego aplikacji. W przypadku układania płytek na zewnątrz należy rozprowadzić go tak, by pod płytkami nie utworzyły się tzw. pustki powietrzne. W przeciwnym razie nagromadzona w nich woda, podczas zamarzania w okresie zimowym bardzo szybko mogłaby doprowadzić do odspajania się kafelków od podłoża.

-Nacisk siły zewnętrznej na płytkę z nieprawidłowo rozprowadzoną zaprawą, pod którą znajduje się pusta przestrzeń, powoduje jej pęknięcie.

– Na koniec, przypominamy o wyborze odpowiedniego fachowca bądź ekipy wykończeniowej. Właściwe umiejętności i doświadczenie to kolejny czynnik decydujący o sukcesie i dobrze wykonanej pracy.

Sprawdź pełną gamę produktów klejowych do płytek i ich właściwości tutaj[link do opisu grupy produktowej kleje).