ŚCIANY I PODŁOGI W ŁAZIENCE – CO WARTO WIEDZIEĆ O MATERIAŁACH WYKOŃCZENIOWYCH

14.06.2017

 

ją podstawową funkcją łazienka może być także miejscem prawdziwych przyjemności i relaksu. Urządzając jej wnętrze stawiamy na funkcjonalność znajdujących się w niej sprzętów i sanitariatów a przede wszystkim na jej wartości estetyczne. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę, aby wymarzona łazienka nie zamieniła się w kłopotliwy problem?

Przy tworzeniu łazienki, toalety czy pokoju kąpielowego nie wolno zapominać o znaczeniu zastosowanych materiałów budowlanych przystosowanych do charakterystyki tego pomieszczenia. Podstawowymi, najbardziej pożądanymi cechami jest odporność na wilgoć, łatwość w czyszczeniu i trwałość.

Niezależnie od tego co na łazienkowych ścianach będzie stanowiło warstwę wierzchnią – płytki ceramiczne, kamień, drewno czy farba – dobrze zadbać o odpowiednie podłoże. Zastosowanie dobrej zaprawy tynkarskiej na ścianach będzie wpływać na przyczepność materiału wierzchniego i zdolność zatrzymywania wody.

Łazienka to pomieszczeie mokre, o wysokiej wilgotności, gdzie szczególnie ważnym elementem jest wykonanie odpowiedniej hydroizolacji. Dotyczy to miejsc szczególnie narażonych na kontakt z wodą takich jak natrysk, muszla sedesowa, wanna czy umywalka. Do utworzenia właściwej tj. szczelnej i elastycznej izolacji podpłytkowej wystarczy zastosować folię w płynie i stosowną taśmę uszczelniającą, która dodatkowo zabezpieczy miejsca newralgiczne, takie jak narożniki.
Izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna powinna obejmować całą powierzchnię podłogi w łazience wychodząc minimum 10 cm na ściany  oraz zabezpieczać całą powierzchnię ścian sąsiadujących z prysznicem bądź wanną.

 

Na rynku dostępnych jest wiele, różnorodnych zapraw klejowych do ceramiki i gresu. Myśląc o płytkach w łazience należy jednak wybrać tę, która sprawdzi się w niej najlepiej.  Podstawowymi właściwościami takiej zaprawy to oczywiście możliwość mocowania okładzin w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Jeśli decydujemy się na kafelki na ścianach, zaprawa klejowa powinna cechować się także podwyższonym parametrem przyczepności oraz obniżonym spływie. Osoby ceniące ciepło i komfort ogrzewania podłogowego w łazience wybierając zaprawę muszą pamiętać również o własności kompensowania naprężeń termicznych.

 

 

Zaprawa tynkarska Sicher Bautechnik
– mineralna
– duża przyczepność do podłoża
– łatwość nakładania
– wodoodporna
– ekologiczna
(zdjęcie)

Zaprawa tynkarska maszynowa Sicher Bautechnik
– cienkowarstwowa
– gładkie wykończenie
– wysoka zdolność zatrzymywania wody
–  łatwa aplikacja
(zdjęcie)

Folia w płynie Sicher Bautechnik
– wysokoelastyczna
– do ścian i podłóg
–  do wewnątrz i na zewnątrz
(zdjęcie)

Butylowa taśma uszczelniająca Sicher Bautechnik
– wysoce odporna na rozciąganie
– doskonale przylega do hydroizolacji folii w płynie
– zapewnia odpowiednią przyczepność zapraw klejowych
(zdjęcie)

 

Kerami Pluss Sicher Bautechnik
– zalecany przy ogrzewaniu podłogowym
– bardzo dobra przyczepność do podłoża
– długi czas pracy
(zdjęcie)

 

Kerami Plus Professional Sicher Bautechnik
– wysoka elastyczność
– idealny pod ogrzewanie podłogowe
– na zewnątrz i do wewnątrz

 

 

Sprawdź wszystkie produkty dla Twojego domu na www.sicher-bautechnik.com